Warszawskie Materiały Archeologiczne, t. 17

Autor wpisu: Kaja Jaroszewska

Szanowni Państwo,

z uwagi na duże zainteresowanie zeszłorocznym, najnowszym tomem WMA „Korzenie miasta. Badania archeologiczne przy budowie II linii warszawskiego metra“ Wydawnictwo PMA informuje, że dystrybucja książki rozpocznie się w maju – jeszcze w czasie promocji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Konkretne informacje zostaną podane w osobnym poście.

Tom 17 Warszawskich Materiałów Archeologicznych poświęcono wynikom nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas budowy II linii metra. Realizacja takich inwestycji okazuje się ważna nie tylko ze względu na przyszłość miasta, lecz także jego przeszłość. Pozwala na ponowne odkrycie osób i miejsc, których historię skrywa ziemia, a o których być może nikt już nie pamięta.

Na terenach budowy 11 stacji odcinków zachodniego i północno-wschodniego (Bródno, Kondratowicza, Zacisze, Trocka, Targówek Mieszkaniowy, Szwedzka, Płocka, Młynów, Księcia Janusza, Ulrychów i Bemowo) odkryto m.in. kości ludzkie i zwierzęce, militaria, przedmioty codziennego użytku. Szczątki „słonia leśnego ze stacji metra Płocka“ – eksponowane na terenie stacji – zyskały sławę w ogólnopolskich mediach. Nieco mniej głośno był o mamucie i prażubrach. A to przecież tylko początek, wyprzedzający nawet archeologię…

Co jeszcze opowiedziało nam metro? Tego dowiedzą się Państwo z najnowszego tomu Warszawskich Materiałów Archeologicznych. Nie będę zdradzać szczegółów, ale proszę mi wierzyć, że publikacja zainteresuje nie tylko varsavianistów!

Ilustracja: Okładka Warszawskich Materiałów Archeologicznych, t. 17, przód i grzbiet. Projekt i skład okładki: Lidia Kobylińska