Zasady etyki

Zasady etyki stosowane przez Wydawnictwo Państwowego Muzeum Archeologicznego mają na celu ochronę własności intelektualnej i praw autorskich, zapobieganie nieuczciwości i nierzetelności naukowej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, wyznanie czy orientację. Obowiązują one wszystkie podmioty zaangażowane w proces wydawniczy.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Archeologicznego działa zgodnie z wytycznymi COPE – Committee on Publication Ethics (Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej), dostępnymi na stronie https://publicationethics.org.

Autorzy mają obowiązek składać teksty napisane przez siebie (współautorzy – przez siebie i współautorów), a w przypadku wykorzystania materiałów innych osób odpowiednio to zaznaczyć (cytowania, przypisy, podpis). Wydawnictwo PMA korzysta z systemu Antyplagiat.pl.

Teksty składane do redakcji muszą mieć charakter naukowy lub popularnonaukowy i opierać się na rzeczywistych, dostępnych już danych lub na badaniach własnych autora, przeprowadzonych w sposób rzetelny i naukowy.

Zabronione są:

duplikacja artykułu – wydawnictwo nie zamieszcza artykułów, które autor opublikował już w innym miejscu;

ghostwriting (ghost autorship, autorstwo widmo) – autorzy zobowiązani są do podawania imion i nazwisk wszystkich współautorów;

guest autorship (honorary autorship, autorstwo gościnne) i gift autorship (autorstwo grzecznościowe) – jako autorzy powinny zostać wymienione jedynie osoby, które rzeczywiście współtworzyły artykuł. Zabronione jest tzw. dopisywanie osób, których wkład w artykuł był znikomy lub które są tylko luźno powiązane z tematem artykułu.

Główną odpowiedzialność za treść i przekaz artykułu ponosi autor, niemniej redakcja ma prawo do wprowadzenia w artykule stosownych zmian (które autor zatwierdza) lub do odmowy publikacji artykułu.

Za wydanie artykułu, monografii ani innych publikacji wydawnictwo nie pobiera opłat.

Wszystkie publikacje zamieszczane na stronie wydawnictwa w formie PDF-ów lub skanów są w dostępie otwartym (open space). Użytkownicy mogą pobierać, kopiować i drukować artykuły z zachowaniem poszanowania dla praw autorskich i praw własności intelektualnej oraz zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku. Zobowiązani są do podania autora artykułu i danych publikacji, w której tekst został zamieszczony pierwotnie.

Wszelkie uwagi dotyczące procesu wydawniczego lub treści publikacji można zgłaszać po wejściu w zakładkę „Kontakt” przez formularz kontaktowy zamieszczony na stronie lub bezpośrednio na mail wydawnictwa. Uwagi zostaną rozpatrzone przez członków redakcji zgodnie z określonymi procedurami wewnętrznymi i przekazane, zależnie od charakteru uwagi, odpowiednim redaktorom lub autorom.

Znajomość etyki wydawniczej, procedur zgłaszania tekstów i recenzowania autorzy potwierdzają w momencie podpisania umowy z wydawnictwem. Zawarta umowa między autorem a przedstawicielem wydawnictwa jest niezbędna do publikacji artykułu lub wydania monografii.

Zapoznaj się także z zasadami recenzowania tekstu i procedurą wydawniczą.