Zasady etyki

Zasady etyki stosowane przez Wydawnictwo Państwowego Muzeum Archeologicznego mają na celu ochronę własności intelektualnej i praw autorskich, zapobieganie nieuczciwości i nierzetelności naukowej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, wyznanie czy orientację. Obowiązują one wszystkie podmioty zaangażowane w proces wydawniczy.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum archeologicznego działa zgodnie z wytycznymi COPE – Committee on Publication Ethics (Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej), dostępnymi na stronie https://publicationethics.org.

Autorzy mają obowiązek składać teksty napisane przez siebie (współautorzy – przez siebie i współautorów), a w przypadku wykorzystania materiałów innych osób odpowiednio to zaznaczyć (cytowania, przypisy, podpis). Wydawnictwo PMA sprawdza prace pod kątem plagiatu przy użyciu systemu Antyplagiat.pl.

Teksty składane do redakcji muszą mieć charakter naukowy lub popularnonaukowy i opierać się na rzeczywistych, dostępnych już danych lub na badaniach własnych autora, przeprowadzonych w sposób rzetelny i naukowy.

Zabronione są:

duplikacja artykułu – wydawnictwo nie zamieszcza artykułów, które autor opublikował już w innym miejscu;

ghostwriting(ghost autorship, autorstwo widmo) – autorzy zobowiązani są do podawania imion i nazwisk wszystkich współautorów;

guest autorship (honorary autorship, autorstwo gościnne) i gift autorship (autorstwo grzecznościowe) – jako autorzy powinny zostać wymienione jedynie osoby, które rzeczywiście współtworzyły artykuł. Zabronione jest tzw. dopisywanie osób, których wkład w artykuł był znikomy lub które są tylko luźno powiązane z tematem artykułu.

Główną odpowiedzialność za treść i przekaz artykułu ponosi autor, niemniej redakcja ma prawo do wprowadzenia w artykule stosownych zmian (które autor zatwierdza) i do odmowy publikacji artykułu.

Za wydanie artykułu, monografii ani innych publikacji wydawnictwo nie pobiera opłat.

Wszystkie publikacje wydane przez muzeum od roku 2022, a także część starszych, są zamieszczane na stronie wydawnictwa w formie PDF-ów lub skanów w dostępie otwartym (open space). Użytkownicy mogą pobierać, kopiować i drukować artykuły z zachowaniem poszanowania dla praw autorskich i praw własności intelektualnej oraz zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku. Zobowiązani są do podania autora artykułu i danych publikacji, w której tekst został zamieszczony pierwotnie.

Wszelkie uwagi dotyczące procesu wydawniczego lub treści publikacji można zgłaszać po wejściu w zakładkę „Kontakt” przez formularz kontaktowy zamieszczony na stronie lub bezpośrednio na mail wydawnictwa. Uwagi zostaną rozpatrzone przez członków redakcji zgodnie z określonymi procedurami wewnętrznymi i przekazane, zależnie od charakteru uwagi, odpowiednim redaktorom lub autorom.

Znajomość etyki wydawniczej, procedur zgłaszania tekstów i recenzowania autorzy potwierdzają w momencie podpisania umowy z wydawnictwem. Zawarta umowa między autorem a przedstawicielem wydawnictwa jest niezbędna do publikacji artykułu lub wydania monografii.

Zapoznaj się także z zasadami recenzowania tekstu i procedurą wydawniczą.