Relacja z promocji książki: Jacek Andrzejowski „Jartypory, stan. 2. Cmentarzysko kultury wielbarskiej we wschodniej Polsce. Część 1”

Autor wpisu: Kaja Jaroszewska

Szanowni Państwo,


spotkanie promocyjne monografii Jartyporów – kuźni wielu archeologów dziś rozpoznawalnych w całej Polsce, jak podczas swojej przemowy określił je dr hab. Adam Cieśliński, redaktor tomu – przeszło już do historii. Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas obecnością!

Ale i dla tych, którzy nie mieli tej możliwości, jeszcze nic straconego. Książka jest zawsze dostępna

w zakładce Serie na stronie Wydawnictwa Państwowego Muzeum Archeologicznego.


A co dokładnie działo się na spotkaniu, odnotował mgr Tomasz Rakowski, naoczny świadek wydarzenia i pracownik Działu Epoki Żelaza Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie :).


Promocję rozpoczął zgodnie z planem (8 lutego 2024 r., o godzinie 11.30, w Muzeum Niepodległości

w Warszawie) dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie dr Wojciech Brzeziński. Po podkreśleniu rangi i rodzaju wydarzenia oddał głos redaktorowi tomu – dr. hab. Adamowi Cieślińskiemu, prof. ucz. z Katedry Archeologii Barbaricum i Prowincji Rzymskich na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Cieśliński skupił się już na meritum: stanowisku, wyjątkowej publikacji i autorze, którego nazwał jednym z największych specjalistów od archeologii protohistorycznej na świecie. Nie szczędził też pochwał (cytowanych we wstępie posta) dla ekspedycji jartyporskich – systematycznie prowadzonych od 1998 roku przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.


O uczestnikach wykopalisk nie zapomniał też trzeci i ostatni przemawiający – autor książki dr hab. Jacek Andrzejowski, kierownik Działu Epoki Żelaza PMA. W swoim wystąpieniu przedstawił liczne sylwetki badaczy, co uznano za niezwykle miły akcent, zgrabnie wpleciony w ogólną narrację o publikacji, specyfice stanowiska i wynikających z niej trudnościach badawczych. Referat, zawierający interesujące informacje merytoryczne i… wplecione między nie różne żarty, został przyjęty bardzo pozytywnie.

Ta autorska opowieść musiała się jednak zakończyć. Wtedy nastąpiło oczekiwane rozdanie publikacji – najpierw współautorom, przedstawicielom służb konserwatorskich i władz, a później, już po części oficjalnej, także innym zainteresowanym. Ich liczba zaskoczyła organizatorów, którzy wytrwale donosili kolejne książki z budynku PMA, na całe szczęście zlokalizowanego bardzo blisko.


Część oficjalną podsumował i zakończył dyrektor PMA dr Wojciech Brzeziński.


Podczas poczęstunku… nadal panowały wpływy rzymskie :). To starożytnemu rzymskiemu świętowaniu przełomu zimy i wiosny przypisuje się zwyczaj nazywany dziś tłustym czwartkiem, który w tym roku wypadł właśnie 8 lutego. Pączków – tu nikt nie odważył się, by podać wypieki zgodne z przepisami starożytnymi, np. z sosem rybnym – oczywiście nie zabrakło, podobnie jak kanapek i pierogów. Przy bogato zastawionym stole zebrani chętnie rozmawiali o planach badawczych, wspomnieniach

i wszystkich innych tematach, które pozostawimy w kuluarach.

Spotkanie zakończono o godz. 14:00.


Fot. M. Kowalewski / T. Rakowski